fbpx
Twoje wyniki wyszukiwania

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny działek budowlanych

Opublikowano przez Piotr Sz 8 grudnia, 2022

Od momentu wybuchu pandemii ceny działek budowlanych w Trójmieście i okolicach poszybowały w górę. Wiele osób postanowiło bowiem kupić skrawek ziemi, żeby wybudować własny dom. Aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce znacznie jednak studzi zapał indywidualnych inwestorów. W ramach analizy cen ofertowych w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl sprawdzamy, czy widać już wyraźne spadki cen.

Obserwacje naszych rozmówców z trójmiejskich agencji nieruchomości są w tej sprawie podzielone.

– Ceny zarówno działek, jak i pozostałych nieruchomości utrzymują się na dość stabilnym poziomie. Nie zauważyliśmy spadku cen w stosunku do poprzedniego roku, można mieć nawet wrażenie stabilizacji – mówi Marta Japczyńska ze Stalko Nieruchomości.

Tę opinię podziela także Kamil Estrop, kierownik ds. rozwoju z Dom & House, który uważa, że ceny utrzymują się na dotychczasowym poziomie. Nieco innego zdania jest Izabela Wasilewska z Galerii Nieruchomości.

– Ceny działek budowlanych nieznacznie spadły lub zahamowały. Maksymalne spadki odnotowujemy na poziomie około 10 proc. Mowa tu o gruntach zlokalizowanych na niewyróżniających się, typowych osiedlach domów jednorodzinnych. Działki w wyjątkowych lokalizacjach, np. nad jeziorem, przy lesie lub blisko morza utrzymują swoje wysokie ceny i są w stanie nawet przebić uśrednioną cenę o 20-30 proc. – wyjaśnia Izabela Wasilewska z Galerii Nieruchomości.

Z obserwacji ekspertów wynika, że w ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie gruntami utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ostatnich lat. Zdecydowanie mniej jest natomiast osób, które finansują zakup działki kredytem.

– Zauważyliśmy jednak, że o ile jeszcze w pierwszym i drugim kwartale tego roku, działek w sprzedaży nie było zbyt dużo, to teraz ich liczba się podwoiła. Klient ma dzisiaj większy wybór – wyjaśnia Kamil Estrop, kierownik ds. rozwoju z Dom & House.

Na cenę działek budowlanych wpływa lokalizacja, jej wielkość czy uzbrojenie. Najtańsze są grunty usytuowane w miejscach, gdzie nie ma jeszcze dogodnej komunikacji, infrastruktury handlowej czy placówek edukacyjnych.

Ceny działek budowlanych: Gdańsk Południe

W południowych dzielnicach Gdańska ofert sprzedaży działek budowlanych jest zaledwie kilka, a rozpiętość cenowa jest dość spora. Za najtańszą z nich zapłacimy 650 zł za m kw., a za najdroższą niemal 2 tys. zł za m kw.

 

Ceny działek budowlanych: okolice Gdańska od strony południowej

Znacznie więcej ofert jest już poza granicami Gdańska, od strony południowych dzielnic miasta. Za wyborem którejś z nich przemawia nie tylko większa różnorodność, ale i ceny. Te zaczynają się od 100 zł za m kw. w Kolbudach i sięgają 540 zł za m kw. w Jankowie Gdańskim.

– Obrzeża Trójmiasta czy gminy sąsiadujące będą tańsze od najbardziej pożądanych lokalizacji. Duże znaczenie ma również przeznaczenie działki: czy jest to działka mieszkaniowa, usługowa, mieszkaniowo-usługowa, pod zabudowę jedno- czy wielorodzinną. W skrócie, cena zależy także od tego, co możemy na niej wybudować i jaki jest MPZP lub WZ – mówi Marta Japczyńska.

 

Ceny działek budowlanych: Gdańsk okolice od strony Pruszcza Gdańskiego i Żuław

W zakresie różnorodności i atrakcyjności ofert sytuacja wygląda podobnie w okolicach Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego i Żuław. Trzeba się jednak liczyć z większą rozpiętością cen. Za m kw. działki trzeba tam zapłacić od około 100 zł w Przejazdowie do 730 zł w Pruszczu Gdańskim. O cenie decyduje tu głównie rozbudowana infrastruktura, która podnosi cenę działki, oraz jej powierzchnia. W przypadku większych działek możemy liczyć na niższą cenę za m kw.

– Najtańsze działki budowlane znajdują się w odległości 20-30 km od granic Trójmiasta – dodaje Izabela Wasilewska.

Wyjątkiem są działki położone na terenach rekreacyjnych w okolicach Trójmiasta. Co ciekawe, popyt na nie stale rośnie.

– Takie działki kupują większości inwestorzy gotówkowi, którzy szukają możliwości budowy domku letniskowego, jak i wybierają działki już zabudowane domkami rekreacyjnymi. W perspektywie wieloletniej jest to bardzo dobra inwestycja ułatwiająca ucieczkę od galopującej inflacji – tłumaczy Kamil Estrop.

 

Ceny działek budowlanych: Gdynia Zachód

W zachodnich dzielnicach Gdyni w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest aktualnie nieco ponad 20 ofert sprzedaży działki. Najwięcej ofert znajdziemy na Dąbrowie i w Wiczlinie. Ceny zaczynają się od 310 zł za m kw. i sięgają 1660 zł za m kw. Rozpiętość cenowa w obu tych dzielnicach jest zbliżona.

 

Ceny działek budowlanych: Gdynia Północ

W północnych dzielnicach Gdyni nie ma wiele ofert sprzedaży działek budowlanych. Ceny wahają się od 940 zł do 2350 zł za m kw. Zarówno najdroższa, jak i najtańsza oferta z Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl znajduje się w Chyloni.

 

Ceny działek budowlanych: Rumia

Na znacznie większą różnorodność ofert możemy za to liczyć w Rumi. Za działkę budowlaną w tej lokalizacji trzeba zapłacić od 190 do 1650 zł za m kw. Rozpiętość cenowa w dużej mierze zależy tu od indywidualnych walorów działki, jej wielkości czy położenia względem infrastruktury.

 

Ceny działek budowlanych: Reda, Wejherowo i okolice

Ceny działek budowlanych w tych okolicach zaczynają się od około 40 zł za m kw. w Gościcinie i sięgają 780 zł za m kw. w Redzie. Najtańsze działki w naszym Serwisie Ogłoszeniowym są jednocześnie duże, dlatego ich finalna cena nie jest aż tak atrakcyjna, jak ta za m kw.

 

Ceny działek budowlanych: Chwaszczyno i okolice

W okolicach Gdyni ceny działek budowlanych są bardzo zróżnicowane. Najtaniej będzie w gminie Szemud, gdzie możemy znaleźć działkę od niespełna 100 zł za m kw. Najdroższa działka w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest w Chwaszczynie i kosztuje 600 zł za m kw. Warto podkreślić, że z największym kosztem trzeba się w tych okolicach liczyć, jeśli wybieramy teren w pobliżu jezior czy lasów.

– W obrębie Dobrzewina, Chwaszczyna i Bojana ceny działek utrzymują się na zbliżonym poziomie. Jest to w części spowodowane nową drogą S6, która już niedługo będzie otwarta, co znacznie ułatwi i przyspieszy dojazd do Gdańska lub Gdyni – mówi Kamil Estrop.

Czytaj więcej na: https://dom.trojmiasto.pl/Ceny-dzialek-budowlanych-Gdansk-Gdynia-Barometr-Cen-Nieruchomosci-n171434.html

  • Zaawansowane szukanie

    Więcej opcji wyszukiwania

Porównaj oferty