fbpx
Twoje wyniki wyszukiwania

Najtańsze mieszkania w Trójmiescie i okolicach

Opublikowano przez Piotr Sz 7 grudnia, 2022

Najtańsze nowe mieszkania były jeszcze kilka tygodni temu dostępne w okolicach Trójmiasta – w Gościcinie. To jest za Wejherowem. Kosztowały 159 tys. zł za 35 m kw. w stanie deweloperskim. Z analizy ofert nieruchomości w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wynika, że jeśli na mieszkanie wydać możemy nie więcej niż 200-250 tys., to pozostaje nam nic innego jak zamieszkać poza ścisłym Trójmiastem.

Wydawałoby się, że czasy kiedy kawalerka na Przymorzu kosztowała 150-180 tys. były jeszcze tak niedawno… A jednak minęły bezpowrotnie i czas przyzwyczaić się, że jeśli chcemy zamieszkać w granicach Trójmiasta, to trzeba wydać nie mniej niż 280-320 tys. zł. A takiego lokum i tak trzeba będzie szukać długo i z założeniem jego wykończenia albo generalnego remontu.

– Jeszcze niedawno sensowne mieszkanie w Trójmieście można było znaleźć w cenie do 350 tys. Teraz takich ofert można szukać z przysłowiową świecą, a nawet jeśli lokal w tej cenie się znajdzie, zapewne wymagał będzie kapitalnego remontu. Takie mieszkanie udało się nam sprzedać ostatnio przy ul. Reja we Wrzeszczu. Kosztowało 330 tysięcy. Do 350 tysięcy lokal można znaleźć w starszej zabudowie na Stogach, w Rudnikach czy w Nowym Porcie. Trzeba nastawić się na remont, ale to nie najgorsze lokalizacje – opowiada Aleksandra Mańkowska, współwłaścicielka biura nieruchomości Goodwill&Co. – Podkreślam jednak, że takich mieszkań nie ma na rynku dużo. Pośrednicy nie sprzedają ich masowo „spod lady”, tylko swoim klientom. To jest po prostu rzadko spotykany „towar”.

Ale co zrobić, jeśli nabywca nie dysponuje zdolnością kredytową lub gotówką na zakup i remont mieszkania za 350-400 tys.?

– Najtańsze mieszkanie w Gdyni, jakie ostatnio widziałam to kawalerka o powierzchni 27 m kw. w Chyloni za 250 tys., lokal do remontu. Jeśli ktoś chciałby kupić mieszkanie na terenie Trójmiasta jeszcze taniej, to widzę dwa rozwiązania. Albo celować w minimalny metraż 17-20 m kw. wyrażając tym samym zgodę na życie w pewnym dyskomforcie. Takie lokale wciąż jeszcze znaleźć można w kwocie 200-230 tys. Drugie rozwiązanie to zakup mieszkania od dewelopera. Przy czym w Gdyni tak taniej oferty na rynku pierwotnym nie ma. Dodatkowo, w takim przypadku pamiętajmy, że do taniego mieszkania w stanie deweloperskim i tak doliczyć trzeba kilkadziesiąt tysięcy na jego wykończenie – mówi Karolina Kaczmarek, właścicielka Stalko Nieruchomości.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest szukanie nieruchomości poza granicami Trójmiasta. Mieszkania na pewno tańsze są w Małym Trójmieście Kaszubskim (Reda, Wejherowo), a także w Starogardzie i Pruszczu Gdańskim.

– W Rumi, Redzie i Wejherowie i okolicach tych miast ceny mieszkań z rynku pierwotnego są niższe. Jeżeli zaczniemy szukać w odleglejszych miejscowościach, a dojazd do Trójmiasta nie jest tak istotny, to warto rozejrzeć się jeszcze dalej. Kawalerkę w Starogardzie Gdańskim można nadal kupić za 150 tys. zł, w Lęborku 2 pokoje za 170 tys. – zwraca uwagę Karolina Kaczmarek. – Mamy klientkę, która w tej chwili sprzedaje nieruchomość w Sopocie, by za kwotę pozostałą po spłacie kredytu kupić lokal w Lęborku, bo tam jest po prostu znacznie taniej. Oczywiście zajęcia zawodowe pozwoliły tej osobie podjąć taką decyzję, bo nie musi ona codziennie dojeżdżać do pracy w Gdańsku czy Gdyni.

Nowe mieszkanie od 187 tys., ale poza Trójmiastem

Analiza ofert z rynku pierwotnego w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl potwierdza, że jeśli za mniej niż 250 tys. zł kupić chcemy nowe mieszkanie w okolicach Trójmiasta, to szukać trzeba daleko od jego granic. Najtaniej jest bowiem w… Malborku, Tczewie i Starogardzie.

Niskie ceny mają także mieszkania w Redzie oraz za Wejherowem. Jeśli nabywcy odpowiadałoby zamieszkanie w takiej miejscowości jak Bolszewo czy Gościcino, to tutaj mieszkanie od dewelopera kupić można za mniej niż 200 tys. zł.

– Mamy lokale w takich cenach w inwestycji w Gościcinie. Ta miejscowość rozbudowuje się w szybkim tempie. Niedalekie Bolszewo też tak wyglądało jeszcze kilka lat temu, a teraz mieszka tam mnóstwo ludzi i istnieje rozbudowana infrastruktura – mówi Marzena Szreder, specjalista ds. sprzedaży nieruchomości w Orlex Invest. – Mieszkanie o powierzchni 37 m kw. kosztuje w Gościcinie 187 tys. Na początku sprzedaży były także mieszkania o powierzchni 35 m kw. za 159 tys. Te lokale kupują w znakomitej większości osoby, które pochodzą z tych okolic, ale mamy też klienta z Gdańska, który twierdzi że przy tak niskiej cenie zakupu mieszkania duża odległość od Gdańska przestaje mu przeszkadzać.

Z Gościcina do Gdańska jest ponad 50 km. Gdyby chcieć zamieszkać bliżej stolicy województwa, np. w Pruszczu Gdańskim, cena będzie znacznie wyższa. W jednej z inwestycji o niższych cenach w Pruszczu mieszkanie o powierzchni 30 m kw. kosztuje już 251 tys. zł.

– Na tę cenę składa się nie tylko lokalizacja. Te lokale mają dobry rozkład, zaplanowane zostało tu także pomieszczenie gospodarcze, gdzie m.in. umieścić można pralkę – mówi Elżbieta Kunkel, specjalista ds. sprzedaży w PB Szymichowski. – Z rozmów z klientami wynika, że te małe mieszkania kupowane są głównie z myślą o ich późniejszym wynajmie.

Nowe mieszkanie w Trójmieście od 234,5 tys. zł

Przy wyszukaniu ofert nowych mieszkań w Gdańsku, Sopocie i Gdyni w cenie poniżej 250 tys. w wynikach pojawiają się tylko dwa lokale o powierzchni nieco ponad 25 m kw. w inwestycji Park Południe, którą na Łostowicach realizuje Robyg.

Większy wybór pojawia się, gdy chcemy zobaczyć oferty w cenie do 300 tys. zł. Tak jak zaznaczali nasi rozmówcy takiej oferty praktycznie nie ma w Gdyni. Wyjątkiem potwierdzającym tę regułę jest osiedle Nadmorskie Tarasy, które na Oksywiu realizuje Murapol.

Oczywiście cena metra kwadratowego tych najtańszych mieszkań w Trójmieście pozostaje na poziomie 8,5-9,8 tys. zł za m kw., ale ze względu na mały metraż cała kwota należy do najniższych.

Rynek wtórny Trójmiasto

Poszukujący mieszkania używanego w cenie do 250-270 tys. w Gdańsku, Sopocie i Gdyni znajdą zaledwie kilkadziesiąt ofert, z czego około połowa dotyczy lokali urządzonych na działkach albo partycypacji w TBS.

Nie mniej małe kawalerki w starszym budownictwie można znaleźć – prawie wszystkie znajdują się w dzielnicach zlokalizowanych dalej od centrum Gdyni czy Gdańska. W Sopocie lokali w takiej cenie nie ma.

Rynek wtórny poza Trójmiastem

Podobnie jak na rynku pierwotnym bardzo tanie mieszkania znajdują się w lokalizacjach znacznie oddalonych od Trójmiasta. Z tych ofert skorzystają osoby, które gotowe byłyby zamieszkać w Malborku, Starogardzie, Tczewie czy Elblągu. W takim przypadku ofertę lepszego czy gorszego, ale jednak własnego kąta znajdziemy za mniej niż 150 tys. zł.

Jeśli nabywca byłby gotów wydać na mieszkanie do 250 tys. to oferty lokali używanych znajdzie także w Wejherowie, Redzie czy Pruszczu Gdańskim.

  • Zaawansowane szukanie

    Więcej opcji wyszukiwania

Porównaj oferty